HISTORIA KOŚCIOŁA

Kościół mileżyński p.w.W.W. Świętych wznosi się nad drogą, która do r. 1866 stanowiła główny gościniec z Gniezna do Ciążynia, rezydencji prymasów polskich jak też do Warszawy. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1428, przy czym już wtedy zwano go „kościołem dawnym”. Przeważa w nim styl romański. W r. 1591 sufr. gn. Bp. Jan Gniazdowski konsekrował tu dzwon z łać. napisem: „Na cześć i chwałę Bogu Wszechmogącemu, Najśw. Maryi Pannie i Wszystkim Świętym Roku Pańskiego 1591”.

Tenże sam biskup, 19.7.1592 w niedzielę IX po Zielonych Świątkach konsekrował również kościół i 3 ołtarze mieszczące się wszystkie w prezbiterium. Były one z drzewa rzeźbione, malowane i częściowo pozłacane. W ołtarzu wielkim była mała figura Najśw. Maryi Panny i obraz W.W. Świętych. Po prawej stronie stał drugi ołtarz z obrazem św. Anny -tuż przylegał od r. 1766 czwarty ołtarz z obrazem św Rocha, o którym w 1781 nie ma już żadnej wzmianki-. Naprzeciwko ołtarza św Anny a zatem po lewej stronie wielkiego ołtarza, znajdował się ołtarz z obrazem Matki Bożej Różańcowej. Wizytator kościoła mielżyńskiego z dnia 12 marca 1766 ks. kan. Balcer Pstrokoński podaje między innymi: „W tym kościele znajduje się obraz stróża dworu mielżyńskiego – Wojciecha – zmarłego 1701 roku. Na tym obrazie przedstawione jest całe tegoż życie". Do roku 1781 kościół miał „formę podługowatą”. Za czasów prob. ks. Jana Gierszewskiego tj pod koniec XVIII w i odnowiono kościół i przybudowano od północy kaplicę św. Anny. Wtedy przeniesiono też z prezbiterium do nawy ołtarz Matki Bożej różańcowej a mianowicie wymurowano zupełnie nowy ołtarz po lewej stronie tj epistoły. Łącznie z tym zbudowano osobno ołtarz Św. Józefa, który ustawiono naprzeciwko ołtarza Matki Bożej Różańcowej. W prezbiterium więc został tylko ołtarz wielki. Południowa kaplica Św. Krzyża została przystawiona staraniem prob. ks. Stanisława Wyszyńskiego a dzięki ofiarom parafian mielżyńskich i odrowązkich – od roku 1812 mieli wspólnego proboszcza-. Sufr. gn. Bp. Wojciech Anzelm Brodziszewski konsekrował 6.11.1852 nowy ołtarz w kaplicy Św Krzyża przy bardzo licznym udziale wiernych. Do Stołu Pańskiego przystąpiło wówczas 2 tyś. uczestników. Kiedy 1.7.1866. straszliwy huragan zburzył drewniany kościół odrowązki, tamtejsi parafianie ustawili w kaplicy Św. Krzyża pod oknem od strony wschodniej gustowny ołtarz z odnowionym obrazem Św. Barbary ich Patronki z zamiarem przeniesienia go w przyszłości do nowego swego kościoła. W połowie XIX w. niestrudzony prob. ks. Hilary Koszutski dokonał całkowitej restauracji kościoła. Z czasów ks. Koszutskiego pochodzą obecne organy –poprzednie były od r. 1696– oraz doskonałe umeblowanie zakrystii.

W stronie północno-zachodniej za kościołem parafialnym stał przy tej samej drodze drugi kościół ale drewniany Św. Krzyża. Pierwsza wzmianka o tym kościele datuje 1608 r. Posiadał 3 ołtarze: wielki ołtarz Św Krzyża, drugi Matki Bożej Bolesnej i trzeci też Najśw. Maryi Panny. Miał też ambonę i organy. Figura Ukrzyżowanego z głównego ołtarza słynęła rozlicznymi łaskami. W r. 1836 zaprzestano odprawiania w kościele nabożeństw, a w 4 lata potem go rozebrano. Na jego miejscu widnieje dziś statua Niepokalanej. Figurę Ukrzyżowanego umieszczono w kościele parafialnym, w kaplicy Św. Krzyża. Kościół parafialny i kościół Św. Krzyża obsługiwało razem 5 księży.

październik 2018